Zasady funkcjonowania parafii w czasie epidemii

DRODZY PARAFIANIE!
Niech Pan obdarzy Was Pokojem!

Wszyscy przeżywamy trudny i bolesny moment. W ciągu naprawdę krótkiego czasu zostaliśmy, w jakimś stopniu, pozbawieni wielu rzeczy na różnych płaszczyznach, w tym także udziału w nabożeństwach, a szczególnie Eucharystii, która jest centrum życia chrześcijanina. Zdaję sobie sprawę, że decyzja Arcybiskupa o sprawowaniu Eucharystii bez udziału wiernych, może rodzić w Was ból, smutek, wątpliwości, a może u niektórych nawet gniew.
Pamiętajmy jednak, iż wspólnota Kościoła, będąca częścią społeczeństwa, także powinna respektować decyzje władz państwowych. Pamiętajmy również, że poszczególne parafie podlegają jurysdykcji biskupiej. W związku z tym, w duchu posłuszeństwa,  jesteśmy zobowiązani zastosować się do każdego rozporządzenia Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, któremu dobro Kościoła i nas wszystkich leży na sercu.
Dzisiaj Wasze domy stają się Kościołem, dlatego w szczególności zachęcam Was, byście nie ustawali w codziennym wypraszaniu Bożych łask. Łączmy się wspólnie na modlitwie:

  • uczestniczmy w miarę możliwości w celebracjach Mszy św. transmitowanych przez telewizję i internet. Pamiętajmy, Eucharystia ma siłę oddziaływania nie tylko w ramach murów budynku kościelnego. Ona emanuje daleko poza te granice. Dziś, jak nigdy dotąd, mamy okazję tego doświadczyć. W naszej parafii codziennie, od jutra (piątek), będą transmisje Mszy św. z kaplicy klasztornej o godz. 8.00, a w niedzielę o 10.00.
  •  codziennie czytajmy i rozważajmy Słowo Boże;
  • o godz. 12.00, gdy dzwon wezwie nas do modlitwy Anioł Pański;
  • o godz. 15.00 odmawiajmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia;
  • o godz. 20.30 odmawiajmy poszczególne części Różańca Świętego (o 20.15 na tę modlitwę będzie nas wzywał głos dzwonu “Niepokalane Poczęcie”);
  • po modlitwie różańcowej wyśpiewajmy Suplikacje i Apel Jasnogórski, zawierzając się Maryji, naszej Niepokalanej Matce.

Niech w tym czasie próby wiary i wierności, nadziei i miłości, towarzyszą nam też słowa Hymnu naszej parafii: „W dzień chwały i niedoli, osłaniasz życia czas. Ty jesteś tarczą, siłą do jednoczenia nas. O Zamysłowska Pani, o Matko naszych dusz, wiedź nas szlakami swymi, bezpiecznie pośród burz”.

Zapewniamy Was o naszej modlitwie w naszej wspólnocie zakonnej i też o nią prosimy. W duchu św. Franciszka z Asyżu przesyłamy Wam pozdrowienie i życzenia wszelkiego Pokoju i Dobra!

o. Ernest OFM

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE 
dotyczące życia naszej wspólnoty parafialnej:

1. DYSPENSA

Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona i obowiązuje aż do odwołania.

Więcej odnośnie dyspensy
czytaj punkt nr 2 Zarządzenia Arcybiskupa
(dalej: Zarz.A): Dyspensa

2. MSZE ŚW. BEZ UDZIAŁU WIERNYCH

Wszystkie Msze św., aż do odwołania, będą sprawowane w kaplicy klasztornej lub kościele, bez udziału wiernych. Każdego dnia odprawione zostaną wszystkie zamówione przez Parafian intencje.

W niedziele o godz. 8.00 zostanie odprawiona w kościele Msza św. koncelebrowana (intencje z godz. 8.00 i 10.00). Pozostałe intencje zostaną odprawione w kaplicy o godz. 10.00Msza transmitowana przez internet (intencje z godz. 12.00, 17.00 i 19.30). Od godz. 9.00 do 20.00 w niedzielę Parafianie będą mogli  skorzystać z osobistej modlitwy w kościele – kaplicy adoracji NS.
W tygodniu (pon. – sob.) będą odprawiane Msze św. w kaplicy klasztornej o godz. 8.00transmitowane przez internet. W ten sposób zamawiający intencję będą mogli uczestniczyć w Eucharystii.

3. TRANSMISJE

Transmisje z kaplicy klasztornej:
a) Modlitwy różańcowej – w najbliższą środę i sobotę o godz. 20.30
b) Drogi krzyżowej – w piątek o godz. 15.00. 
c) Mszy świętej – w niedziele o godz. 10.00 oraz poniedziałek – sobota o godz. 8.00.

4. POGRZEB

W dniu pogrzebu będziemy celebrować Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała (prochów) zmarłego. Obrzędy pogrzebu ograniczamy wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób.

5. GODZINY OTWARCIA KOŚCIOŁA – KAPLICA ADORACJI NS

Nasz kościół (kaplica adoracji NS – wejście przez wieżę kościoła) pozostaje otwarty dla wiernych na osobistą modlitwę i adorację NS:
– od poniedziałku do soboty: od 7.00 do 19.00,
– w niedziele: od 9.00 do 19.00.

6. SPOWIEDŹ

Spowiedź św. jest możliwa tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z kapłanem (32 424 94 14).
W obecnej jednak sytuacji zachęcamy do skorzystania z formy, którą proponuje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961), czyli wzbudzenie żalu doskonałego. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.

Więcej odnośnie spowiedzi i przebaczenia grzechów
czytaj Zarz.A, punkt nr 3
: O spowiedzi
oraz  O uzyskaniu przebaczenia grzechów

7. I KOMUNIA ŚW.

Gorąco zachęcamy do korzystania z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego. Możliwe jest udzielenie sakramentów w formie Wiatyku.

8. KANCELARIA PARAFIALNA

Kancelaria parafialna jest zamknięta do odwołania, z wyjątkiem spraw pilnych (pogrzeb, wezwanie do umierającego). Prosimy kontaktować się z nami pod nr telefonu: 32 424 94 14. Wszelkie zapytania można kierować także na adres emali: zamyslow@katowicka.pl 

9. WCZESNA I PIERWSZA KOMUNIA ŚW.

Jeżeli po Wielkanocy wrócimy do zwyczajnego trybu, wówczas Wczesna i Pierwsza Komunia św. może odbyć się zgodnie z planem (podkreślamy słowo „może”, ponieważ jeśli któraś z rodzin będzie się czuła zagrożona, wtedy indywidualnie rozpatrzymy inna możliwość). Jeśli nadal będzie utrzymany stan epidemii, wówczas uroczystości pierwszokomunijne przełożymy na późniejszy termin, np. w czerwcu lub wrześniu. 

Więcej odnośnie I komunii św.
czytaj Zarz.A, punkt nr 6
: o I komunii św.

10. CHRZTY I ROCZKI

Do czasu odwołania epidemii chrzty i roczki są także odwołane. Proszę rodziców, którzy ustalili już datę chrztu św. lub błogosławieństwa dziecka rocznego o pilny kontakt z proboszczem w celu ustalenia nowego terminu.

11. BIERZMOWANIE

W sposób analogiczny, jak ma to miejsce w przypadku I komunii św., wszelkie spotkania młodzieży oraz samo bierzmowanie uzależnione jest od trwania, bądź zawieszenia przez Rząd stanu epidemii w Polsce. 

12. TRIDUUM PASCHALNE

Szczegółowe informacje dotyczące Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego podamy w najbliższym czasie.

13. WSPARCIE PARAFII

Będziemy wdzięczni za każdą ofiarę przekazaną na konto parafialne na potrzeby utrzymania naszej parafii i klasztoru.
W odpowiedzi na pytania Parafian dotyczące składania ofiar z racji zamówionej Mszy Św. informujemy, że można tego dokonać poprzez przelew bankowy. W tytule przelewu należy podać datę i godzinę zamówionej Mszy św.

Dane do przelewu:

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
w Rybniku – Zamysłowie
ul. Franciszkańska 22
44-218 Rybnik – Zamysłów

Numer konta: Bank Pekao oddział w Rybniku
51 1240 4357 1111 0010 8776 5325

Jednocześnie pragniemy podziękować za duchową jedność z uczestniczącymi we Mszy św. poprzez internet oraz wyrazić naszą wdzięczność za składane osobiście, bądź przelewem ofiary oraz okazywaną nam życzliwość.