I PIĄTEK MARCA – DZIEŃ MODLITWY I JEDNOŚCI Z OSOBAMI SKRZYWDZONYMI

W piątek, 5 marca, w ramach Rekolekcji Parafialnych, o godz. 17.30 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, której istotną częścią będzie modlitwa za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym. Dlatego to nabożeństwo będzie miało wymiar pokutny o podwójnym wymiarze. W związku z tym nie będzie w tym dniu wyczytywania wypominek za zmarłych. Nabożeństwa Drogi krzyżowej będą odprawiane w kolejne piątki Wielkiego Postu o godz. 8.30 i 18.30 (po Mszach św.).
Poniżej podajemy tekst Komunikatu delegata KEP w sprawie organizacji Dnia Solidarności. Zachęcamy do lektury i życzliwego potraktowania charakteru tego dnia.


Komunikat Delegata KEP
ds. Ochrony Dzieci i Młodzież

przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym (I piątek Wielkiego Postu, 7 marca 2025 r.)

Nadzieja – to słowo, które w tym roku wybrzmiewa szczególnie mocno. Przeżywany w Kościele Jubileusz zachęca wszystkich do ożywienia nadziei i spoglądania z ufnością w przyszłość. Dla osób, które doświadczyły krzywdy wykorzystania seksualnego, droga nadziei jest trudna, a czasem wydaje się wręcz niemożliwa. Niełatwo jest odbudować zaufanie do drugiego człowieka, budować relacje i cieszyć się życiem. Trudno niekiedy zaufać samemu Bogu i uwierzyć, że „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5).

Stąd tak ważne, aby każdy z nas „był w stanie podarować choćby tylko uśmiech, gest przyjaźni, braterskie spojrzenie, szczere wysłuchanie, bezinteresowną posługę, wiedząc, że w Duchu Jezusa może to stać się owocnym ziarnem nadziei dla tych, którzy je przyjmują” (Franciszek, Spes non confundit – bulla ogłaszająca Jubileusz). Niech nie zabraknie też naszej modlitwy w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, a widzialnym znakiem nadziei dla nich niech będzie nasze zaangażowanie w przeżywanie Dnia modlitwy i solidarności z nimi w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

W diecezjach księża biskupi wyznaczyli kościoły, które staną się w tym dniu centralnymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania Osób Skrzywdzonych i tych, którzy chcą wyrazić solidarność z nimi. Zachęcam wszystkich do podjęcia trudu pielgrzymowania w te miejsca, by w ten sposób stać się znakiem nadziei dla wielu Sióstr i Braci, którzy w swym życiu zmagają się z konsekwencjami doznanej krzywdy.

Niech nie zabraknie również modlitwy w naszych parafiach i wspólnotach. Wśród nich znajduje się tekst modlitwy napisanej przez Osobę Skrzywdzoną, jak również rozważania Drogi Krzyżowej, na które składają się świadectwa osób zranionych wykorzystaniem.

Zechciejmy otworzyć nasze serca, by powiedzieć wszystkim Skrzywdzonym „Otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany Jesteśmy gotowi wyjść wam na spotkanie i być razem z wami”.

+ Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński,

Prymas Polski

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży