MODLITWA, POST I JAŁMUŻNA – dla pokoju i niesienia pomocy

O modlitwę w intencji pokoju w Europie Wschodniej oraz pojednania między narodami metropolita katowicki zaapelował już wcześniej w skierowanym do parafii komunikacie. Nawiązał do ogłoszonego tydzień temu apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

W dokumencie abp Skworc zaznaczył, że pokój nie polega wyłącznie na braku wojny i zapewnieniu równowagi sił między narodami. “Wyrzekanie się nienawiści i przemocy prowadzi przede wszystkim do obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli między ludźmi, a także do poszanowania godności osób i narodów – czytamy w komunikacie, opublikowanym w sobotę przez archidiecezję katowicką.

W obliczu rozpoczętej przez Rosję wojny abp Skworc poprosił wiernych także o wsparcie materialne. W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostaną zorganizowane specjalne zbiórkę ofiar, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Poprzez działania Caritas Archidiecezji Katowickiej przygotowywane są także miejsca dla uchodźców wojennych. – Przybywający z Ukrainy będą mogli liczyć na bezpieczne schronienie w strukturach prowadzonych przez lokalny Kościół, m.in. w ośrodku Caritasu w Ustroniu-Nierodzimiu, a także w diecezjalnych domach rekolekcyjnych.