Dzieci Maryi

dmHasło Dzieci Maryi:
„Przez Maryję do Jezusa”

Spotkania odbywają się w I sobotę miesiąca:

8.00 Msza św.
O godz. 10.00-12.00 spotkania w grupach z animatorem

Następne soboty także od 10.00 do 12.00

Opiekun grupy: p. Bogusława Pydyn

Animatorka grupy: Weronika Wałach

Grupa Dzieci Maryi w naszej parafii spotyka się już od wielu lat. Cały czas się rozwijamy, ale działamy już bardzo prężnie i można nas zobaczyć wszędzie, robimy co dobrego się tylko da 😉 Jest nas niemało bo nasza grupa liczy 15 dziewcząt. Spotkania formacyjne odbywają się w soboty. Pamiętamy o pierwszych sobotach miesiąca i je celebrujemy uczestnicząc w porannych mszach świętych.

Dzieci Maryi są ruchem bardzo aktywnym, bo nie tylko chodzimy na spotkania w salkach, ale także, kiedy jest cieplej, idziemy w plener, organizujemy sobie wolny czas w ferie zimowe, w karnawale bawimy się na balach przebierańców, a w okresie letnim na ogniskach, piknikach i wycieczkach, natomiast w wakacje ruszamy na kilkudniowe wyjazdy, rekolekcje na których zawsze jest baaardzo wesoło ;), jeździmy też na coroczne diecezjalne dni wspólnoty, na których można spotkać koleżanki i kolegów poznanych na rekolekcjach Dzieci Maryi. Angażujemy się też w sprawy parafialne, np. plewimy przykościelne skalniaki, sprzątamy, wystawiamy sztandar na uroczystościach kościelnych czy prowadząc różaniec, nabożeństwo lub adorację.

Naszym głównym celem jest szerzenie kultu Maryi w parafii, do której należymy. Siły do tego czerpiemy z cotygodniowych spotkań, na których pogłębiamy naszą wiarę przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, a także przez śpiew i zabawę. Maryja jest naszym wzorem, więc pragniemy ją naśladować. Jej prostotę, pokorę i posłuszeństwo wobec Boga. Naszym Świętem patronalnym jest 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Zaś znakiem rozpoznawalnym Cudowny Medalik Niepokalanej objawiony św. Katarzynie. Każdego roku 8 grudnia – w uroczystość naszej Niepokalanej Pani, na Mszy Św. otrzymujemy ten niezwykły medalik na wstążce w kolorze zależnym od stopnia zaawansowania i czasu bycia członkiem formacji. Wraz z przyjęciem medaliku składamy przysięgę wierności, pobożności, miłości do Maryi oraz ślubujemy głoszenie Jej Niepokalanego Poczęcia. Być Dzieckiem Maryi to nie tylko mieć zapewnione łaski i szczególną opiekę, jest to również odbicie w sobie Niepokalanej czystości, męstwa oraz miłości do Boga i ludzi. Należenie do tej wspólnoty to nie tylko zabawa, ale wiele obowiązków, wiele wyrzeczeń, jednak, kochamy Maryję i dla poświęcamy swój wolny czas.


CUDOWNY MEDALIK

dm 02

CUDOWNY MEDALIK NIEPOKALANEJ

Poprzez ten medalik Maryja objawia nam swoją tożsamość.
Jest Niepokalanie Poczętą, Pośredniczką Bożej Łaski,
Nieustanną Pomocą w walce ze złem.
Litera M złączona z krzyżem przypomina nam,
że Maryja jest naszą Współodkupicielką.
Dwa serca: Jezusa i Maryi to źródła zbawczej mocy
na trudnych ścieżkach naszego życia.


MODLITWA DZIECKA MARYI

dm 03Matko Boża, Niepokalana Maryjo!
     Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie, Niepokalanemu Sercu Twojemu, w macierzyńską niewolę miłości. Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi Świętemu, Którego jesteś Matką. Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym królestwem Twego Syna i Twoim. Amen.


dm 04

 1. Dziecko Maryi żyje w łasce uświęcającej.
 2. Bierze czynny udział w Eucharystii.
 3. Czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować.
 4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
 5. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi i bierze udział w pierwszych sobotach miesiąca.
 6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
 7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
 8. Jest wzorem ucznia.
 9. Spieszy bliźnim z pomocą.
 10. Jest apostołem wśród otoczenia.
 11. Przynajmniej raz w tygodniu, w dzień powszechny uczestniczy we Mszy Świętej.
 12. Każdego dnia przynajmniej 15 minut adoruje Pana Jezusa w kościele.

dm 05

PRZYRZECZENIE DZIECKA MARYI
„O NIEPOKALANA DZIEWICO,
BOGARODZICO MARYJO.
WOBEC WSZYSTKICH TUTAJ OBECNYCH,
OBIERAM CIEBIE DZISIAJ ZA MOJĄ
PANIĄ I MATKĘ.
POSTANAWIAM MOCNO,
TOBIE ZAWSZE WIERNIE SŁUŻYĆ,
ŻYĆ W ŁASCE UŚWIĘCAJĄCEJ
I TROSZCZYĆ SIĘ O TO,
ABY PRZYBLIŻYĆ KRÓLESTWO
TWEGO SYNA.
PONIEWAŻ ZNAM MOJĄ SŁABOŚĆ,
PROSZĘ CIĘ PRZEZ KREW JEZUSA
PRZELANĄ NA KRZYŻU,
ABYŚ MNIE PRZYJĘŁA DO GRONA
SWYCH UMIŁOWANYCH DZIECI
I STRZEGŁA MNIE JAKO SWOJĄ WŁASNOŚĆ.
AMEN.”


NASZA PATRONKA

dm 06Św. Agnieszka, dziewica, męczennica. Jedna z najbardziej popularnych świętych w starożytności.
     Jako 12 – letnia dziewczynka, pochodząca ze starego rodu, miała ponieść męczeńską śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku. Na miejscu “świadectwa krwi” dzisiaj jest Piazza Navona – jedno z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc Rzymu. Tuż obok, nad grobem męczennicy wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem, w której 21 stycznia – zgodnie ze starym zwyczajem – poświęca się dwa białe baranki. Patronka Wspólnoty Dzieci Maryi. Według legendy św. Agnieszka, całkowicie obnażona na stadionie, została rzucona na pastwę spojrzeń tłumu. Za sprawą cudu okryła się płaszczem włosów. Według przekazów o rękę Agnieszki rywalizowało wielu zalotników, a wśród nich pewien młody rzymski szlachcic oczarowany jej urodą. Ona jednak odrzuciła wszystkich, mówiąc, że wybrała Małżonka, którego nie potrafią zobaczyć oczy śmiertelnika. Zalotnicy, chcąc złamać jej upór, oskarżyli ją, że jest chrześcijanką. Doprowadzona przed sędziego nie uległa ani łagodnym namowom, ani groźbom. Rozniecono ogień, przyniesiono narzędzia tortur, ale ona przyglądała się temu z niewzruszonym spokojem.Agnieszka jest patronką dzieci, panien i ogrodników. Według legendy św. Agnieszka, całkowicie obnażona na stadionie, została rzucona na pastwę spojrzeń tłumu. Za sprawą cudu okryła się płaszczem włosów. Imię Agnieszki jest wymieniane w I Modlitwie Eucharystycznej. Artyści przedstawiają św. Agnieszkę z barankiem, gdyż łacińskie imię Agnes wywodzi się zapewne od łacińskiego wyrazu agnus – baranek. Dlatego powstał zwyczaj, że przy klasztorze, który znajduje się przy bazylice, siostry pielęgnują baranki, które poświęca się w dzień św. Agnieszki. Z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze, które papież rozsyła świeżo mianowanym metropolitom Kościoła katolickiego.
     W IKONOGRAFII przedstawia się Świętą z barankiem. Nieraz obok płonie stos, na którym ją prawdopodobnie spalono. Jej atrybutami są: baranek z nimbem lub ze sztandarem, gałązka palmowa, dwie korony – dziewictwa i męczeństwa, kość słoniowa, lampka oliwna, lilia, miecz, zwój.


Modlitwa do Niepokalanej Cudownego Medalika

   Niepokalana objawiająca Cudowny Medalik, Ty obiecałaś wielkie łaski noszącym go i zapewniłaś szczególną opiekę tym, którzy Ci ufają.
     Prosimy Cię, wspomnij na Twe obietnice i spraw, byśmy z obfitości Bożych łask otrzymali zwłaszcza te, których tak bardzo pragniemy. Amen


MODLITWA DO MB CZĘSTOCHOWSKIEJ

     Jasnogórska Matko Kościoła, z chórami Aniołów i świętych naszych patronów klękamy w pokorze u stóp Twego tronu. Ty od wieków jaśniejesz cudami i łaskami na Jasnej Górze. Wejrzyj na nasze serca, które Ci przynoszą hołdy czci i oddanej miłości. Rozbudź wśród nas serca świętych, kształtuj prawdziwych apostołów wiary, umacniaj miłość do Kościoła świętego, wyjednaj nam upragnione łaski… Matko o zranionym obliczu, składam w Twe ręce siebie i wszystkie drogie mi osoby. Tobie ufam, liczę na Twe orędownictwo u Syna ku chwale Boga w Trójcy Jedynego. Amen.


MODLITWA DO MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

     Maryjo Dziewico, pomóż mi tak ukochać modlitwę różańcową, bym jej nigdy nie zaniedbała, by się stała moją codzienną potrzebą. Niech ta ewangeliczna modlitwa stanie się coraz silniejszą więzią, łączącą mnie z Jezusem i z Tobą, hołdem dziecięcej pobożności i miłości, umocnieniem i zachętą do radosnego i sumiennego wypełniania obowiązków w naśladowaniu Ciebie i Twego Syna. Spraw, aby rozważanie Tajemnic Waszego życia wprowadzało mnie w duchowe głębie, gdzie rozum, wola i uczucia pozwalają ogarnąć się i przeniknąć sprawami Bożymi. W świetle świętych Tajemnic Różańcowych ukazuj mi Matko powagę życia ziemskiego, które przygotowuje mi los wieczny, więc powinno być godne, czyste i szlachetne. Przez Tajemnice Różańcowe pouczaj mnie, że cierpienie pokornie przyjęte i ofiarowane Ojcu, przynosi wielkie owoce zbawcze, że przetrwanie z Jezusem na Kalwarii doświadczenia otwiera przede mną blask zmartwychwstania na wieczne szczęście z Nim, tam nie będzie już łez, lecz nieustanne dziękczynienie za łaski, które z cierpienia Bóg wydobył dla mnie i dla braci moich w Chrystusie. Królowo Różańca świętego, módl się o zbawienie wszystkich ludzi!!! Amen.