Ogłoszenia duszpasterskie

I NIEDZIELA ADWENTU, 29 listopada 2020 r.

 1. Dziś rozpoczynamy Nowy Rok Liturgiczny 2020/2021. W tym okresie będziemy jeszcze bardziej zagłębiać się w tajemnicę Eucharystii. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy również jako niedzielę Trzeźwości, zachęcany do włączenia się w dzieło szerzenia społecznej postawy abstynencji. Można też wpisać swoje deklaracje do Księgi Trzeźwości.
 2. W dalszym ciągu będziemy kontynuowali modlitwę różańcową o godz. 20.30 – transmitowaną z kaplicy Adoracji we wtorek i czwartek.
 3. Zachęcamy dzieci, młodzież i starszych do udziału w Mszach św. roratnich, które planujemy odprawiać w tym roku w następującym porządku: poniedziałki, środy, piątki o godz. 6.45, we wtorki i czwartki o 18.00. Można też brać udział w roratach on-line w ramach naszej Archidiecezji. Szczegóły na stronie internetowej.
 4. Od dziś pod chórem jest ustawiona skarbona na ofiary na pomoc świąteczną dla ubogich. W zakrystii są do nabycia świece CARITAS i opłatki wigilijne, oraz czekoladkowe kalendarze adwentowe.
 5. We wtorek, po wieczornej Mszy za dobrodziejów, ofiarodawców i współpracowników klasztoru i parafii, będzie nabożeństwo IV-ego Dnia Wielkiej Nowenny ku czci św. Antoniego Padewskiego, patrona naszego miasta.
 6. Dni odnowy sakramentalnej: I czwartek – o godz. 17.30 – Nabożeństwo pierwszoczwartkowe i okazja do spowiedzi dla dzieci szkolnych, a na Mszę szkolną o 18.00 prosimy przede wszystkim dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami.
 7. I piątek – Spowiedź dodatkowa od 17.00, w czasie Godziny Świętej, o 17.30 – nabożeństwo pierwszopiątkowe, a o godz. 18.00 Msza św. dla młodzieży, na którą zapraszamy przede wszystkim kandydatów do bierzmowania. W czasie Adwentu i Bożego Narodzenia nie będzie Drogi Krzyżowej po porannej Mszy św. w piątki.
 8. W I sobotę pamiętajmy o wynagrodzeniu Niepokalanemu Sercu NMP. Dlatego zachęcamy do udziału w różańcu wynagradzającym o godz. 7.30 oraz Mszy św. o godz. 8.00.
 9. Obchód chorych i starszych wiekiem parafian mogą odbywać się jedynie indywidualnie maksymalnie 2 osoby w jednym dniu na jednego kapłana. Prosimy o zgłaszanie chorych w zakrystii lub telefonicznie
 10. W piątek o 8.30 zapraszamy górników wraz z rodzinami na coroczną Mszę Barbórkową. Prosimy górników o asystę przy ołtarzu i obecność sztandaru. Ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc, działając na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela wiernych archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 grudnia 2020 r., w dniu liturgicznego wspomnienia św. Barbary, Dziewicy i Męczennicy, patronki górników i archidiecezji. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych.
 11. W przyszłą niedzielę, 6 grudnia, będziemy przeżywać odpust parafialny ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Będzie to jednocześnie I dzień TRIDUUM MARYJNEGO, które potrwa do 8 grudnia. Kazania odpustowe wygłosi nasz współbrat, o dr. Tacjan Wójciak OFM – wykładowca teologii moralnej. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.00. Prosimy o obecność poczty sztandarowe i o górniczą asystę. Plan TRIDUUM jest dostępny na plakatach informacyjnych.
 12. Spotkania z dziećmi i grup parafialnych w dalszym ciągu są niestety zawieszone.
 13. Przypominamy, że do 20 grudnia przyjmujemy zapisy na wizytę duszpasterską dla nowych mieszkańców lub też osób, które wybudowały nowe domy i chcą je poświęcić.
 14. Wszystkim obecnym w kościele i łączącym się z nami na modlitwie przez internet dziękujemy za okazywaną życzliwość, złożone dziś ofiary – Bóg zapłać. Chorym, starszym i przebywającym w kwarantannach życzymy zdrowia i cierpliwości, a wszystkim – pokoju serca i owocnego świętowania Dnia Pańskiego!