Parafialna Pielgrzymka do Armenii


Warning: Undefined variable $src in /home/zamyslowofm/ftp/nowa/wp-content/plugins/vanilla-pdf-embed/vanilla-pdf-embed.php on line 103

 PIELGRZYMKA DO ARMENII – 8 dni

TERMIN:  12 – 19.08.2018

1 dzień   WARSZAWA – EREWAŃ

Msza św. w Zamysłowie o godz. 13.00, następnie odjazd autokarem do Warszawy. Na trasie postój na posiłek ( płatny indywidualnie ) Przyjazd na lotnisko w Warszawie ok. godz. 20.00. Odprawa. Wylot z Warszawy do Erewania PLL LOT o godz. 22.20. Przelot bezpośredni 3 godz 30 min.

2 dzień   EREWAŃ

Przylot do Erewania o godz. 3.50 ( czas lokalny ) Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek. Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie Erewania, miasta starszego od Rzymu o 29 lat . Zobaczymy mi. budynek Opery i Baletu, Parlament, rezydencję Prezydenta Republiki Armenii, współczesne centrum miasta. Zwiedzanie Matenadaran – jednego z największych muzeów w którym przechowywane są średniowieczne rękopisy oraz manuskrypty w językach: arabskim, perskim, greckim, łacińskim i in. Następnie spacer po kompleksie Kaskada, w którym znajduje się wystawa sztuki współczesnej, ale także wspaniały taras widokowy na całe miasto. Przejazd do Parku Pamięci, zwiedzanie Pomnika i Muzeum Ludobójstwa Ormian, historia Genocydu (holokaustu). Zwiedzanie Katedry św. Grzegorza Oświeciciela (Katedra Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego) W trakcie zwiedzania lunch. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu w Erewaniu.

3 dzień   EREWAŃ – ECZMIADZYN – EREWAŃ

Śniadanie. Wizyta w Eczmiadzynie (ormiański Watykan). Eczmiadzyn jest duchowym centrum Armenii. Katedra, wybudowana w latach 301-303 n.e., jest najstarszą świątynią chrześcijańską w kraju. Powstały wokół niej klasztor jest siedzibą katolikosa – głowy kościoła ormiańskiego. Katedra słynie z pięknych fresków oraz bogatych zbiorów przedmiotów liturgicznych – krzyży, manuskryptów, relikwii, strojów i naczyń. Znajduje się tu nieduże muzeum, w którym zobaczyć można m.in. fragment drewna z arki Noego oraz grot włóczni, którą przebito bok Jezusa. Następnie wizyta w starożytnych kościołach Gajane oraz Ripsime. Zwiedzanie pozostałości wyjątkowej świątyni Zwartnoc (VII wiek). Znajdujące się niedaleko Eczmiadzynu ruiny katedry Zwartnoc robią do dziś ogromne wrażenie. Budowla miała przyćmić majestatem właśnie świątynię w Eczmiadzynie. Kompleks powstał w VII w. i zadziwia nietypową kompozycją – kościół miał plan krzyża wpisanego w koło, a nie tradycyjnie w kwadrat. Ocalałe fragmenty mozaik, rzeźb, płaskorzeźb i fresków świadczą o niezwykłym bogactwie katedry i kunszcie ormiańskich budowniczych. Przy katedrze znajdował się również pałac katolikosa. Przejazd do Giumri, centrum Ormian – katolików. Miejsce to poświecił w 2016 r  Papież Franciszek podczas swojej Pielgrzymki do Armenii. Powrót do Erewania. W trakcie zwiedzania lunch. Wieczorem kolacja w Erewaniu i nocleg.

4 dzień:   EREWAŃ – GEGARD – GARNI – EREWAŃ

Śniadanie. Wizyta w skalnym klasztorze Gegard (wpisany na listę UNESCO), W malowniczym wąwozie Gegardadzor, wyżłobionym przez rzekę Azat pod stromymi urwiskami, znajduje się monastyr Gegard. Nazwa pochodzi od rzekomo przechowywanej w klasztorze Świętej Włóczni, którą miał zostać zraniony Chrystus wiszący na krzyżu. Oprócz wyjątkowego położenia, monaster jest również wybitnym dziełem architektonicznym nie tylko wtopionym pięknie w otoczenie, ale także z niektórymi obiektami – kościołami czy pojedynczymi pomieszczeniami – wykutymi w litej skale. Najstarszym obiektem kompleksu jest kaplica św. Grzegorza Oświeciciela. Katedra główna ma bogaty wystrój rzeźbiarski. W Gegard znajdują się również grobowce i liczne chaczkary. Zwiedzanie wspaniale zachowanej pogańskiej świątyni we wsi Garni (I wiek). Kompleks świątynny Garni jest wybitnym dziełem sztuki i architektury. Było letnią rezydencją królów z fortecą dominującą nad okolicą. Centrum kompleksu, w którego skład wchodzą m.in. pałac i łaźnie, jest potężna świątynia z I w., poświęcona prawdopodobnie bóstwu słońca. W trakcie zwiedzania obiad w typowym wiejskim domu ormiańskim, gdzie będziemy mogli zobaczyć jak wypieka się typowy chleb – lawasz.Powrót do Erewania, kolacja. Po kolacji wizyta na Placu Republiki – pokaz śpiewających fontann. Nocleg w Erewaniu. 

5 dzień:   EREWAŃ – NORAWANK – KHOR VIRAP – ZORAC KARER – GORIS

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Khor Virap, aby zobaczyć ten piękny klasztor na tle majestatycznej góry Ararat – świętej góry Ormian. Tutaj 13 lat swojego życia spędził św. Grzegorz Oświeciciel, który jest założycielem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Przejazd do Norawank – zwiedzanie kompleksu klasztornego wybudowanego wśród czerwonych skał. Zabudowania klasztoru Norawank stoją w głębokim wąwozie, wśród poszarpanych urwisk skalnych. Klasztor był niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalno-duchowym Armenii. W kompleksie znajdują się trzy kościoły: św. Karapet (Jana Chrzciciela) z piękną zakrystią, św. Grzegorza z grobowcem Orbeljanów i Matki Bożej przypominający budowle grobowe z początków chrześcijaństwa w Armenii. Następnie przejazd do wioski Areni, centrum produkcji wina. Wizyta w zakładzie winnym „Areni” z degustacją lokalnych gatunków wina. Następnie odwiedzimy ormiańskie Stonehenge – Zorac Karer. Znane są one też pod nazwą Karahuń, co oznacza „śpiewające kamienie”. Jest ich mnóstwo (doliczono się ich 223), zajmują prawdopodobnie powierzchnię około 7 hektarów, a ich wysokość sięga 2-3 metrów. Do dziś pozostaje tajemnicą kto i w jakim celu ustawił te niesamowite kamienne struktury akurat w tym miejscuW trakcie zwiedzania lunch. Przejazd do Goris. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

6 dzień:  GORIS  – TATEW – PRZEŁĘCZ SELIMSKA – JEZ. SEWAN – DILIDŻAN

Po śniadaniu ruszamy na południe do monasteru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów, który z daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy najdłuższą kolejką linową świata, nazywaną „powietrznym tramwajem”. Jest to jeden z najpiękniejszych Klasztorów  w Armenii, w X wieku mieszkało w nim 1000 osób, a Klasztor był nie tylko centrum religijnym, ale także politycznym regionu. Następnie przejazd przez Przełęcz Selimską na wysokości 2.500 m.n.p.m. Kiedyś przechodził tedy sławny Jedwabny Szlak, do dzisiaj na Przełęczy można podziwiać pozostałości Karawan-Seraju (zajazd dla kupców i podróżujących), który zbudowany został już w 1332 roku. Następnie zatrzymamy się na największym cmentarzu z datowanymi na IX wiek tradycyjnymi ormiańskimi płytami nagrobnymi – chaczkarami w Noratus. Po południu zwiedzimy kompleks klasztorny Sevanavank. Znajdują się w nim dwa czynne kościoły: kościół Świętych Apostołów i kościół Matki Bożej (w obu znajdują się liczne dary, które otrzymywał klasztor). Dodatkowo, położony jest on w malowniczej scenerii – nad jeziorem Sewan. W trakcie zwiedzania lunch. Dalej przejazd do górskiego kurortu Dilidzan. Kolacja i nocleg.

7 dzień: DILIDŻAN – HAGHARCIN – HAGHPAT – SANAHIN – EREWAŃ

Po śniadaniu zwiedzanie Hagharcin – klasztoru w pobliżu miasta Dilidżan, pochodzącego z X-XIII wieku. Klasztor związany z dynastią Bagratydów. Następnie zwiedzanie zabytków Armenii Północnej, malowniczo położonych wśród wzgórz i kanionów kompleksów świątynnych: Sanahin i Haghpat. Oba wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy je jednak nieco więcej, nazwa tego pierwszego kompleksu oznacza „starszy niż tamten”, czyli starszy niż Haghpat. Ich podobne detale architektoniczne i dekoracja sprawiają, iż można podejrzewać, że powstały nie tylko w podobnym okresie, ale i wyszły spod ręki rzemieślników tej samej szkoły. W trakcie zwiedzania lunch. Powrót do stolicy Armenii. Kolacja i nocleg w Erewaniu.

8 dzień: EREWAŃ – WARSZAWA

Wczesne wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy o godz. 4.40. Przylot do Warszawy o godz. 6.30

CENA:  4.080 zł/os  (grupa 30 – 39 osób)

3.900 zł/os  (grupa od 40 osób wzwyż)

W CENIE:

– przejazd autokarem na lotnisko do Warszawy i z powrotem

– przelot samolotem PLL LOT na trasie Warszawa – Erewań – Warszawa

– 7 noclegów w Armenii zgodnie z programem (5 x Erewań, 1 x Goris, 1 x Dilidżan )

– wyżywienie 3 x dziennie zgodnie z programem (śniadania, lunche oraz kolacje )

– przejazd autokarem z klimatyzacją w Armenii

– pilot – tłumacz z BP Polan na całą trasę

– lokalny przewodnik z jęz. rosyjskim na całą trasę w Armenii

– degustacja win w Areni

– kolejka linowa do Klasztoru Tatew

– ubezpieczenie NNW i KL oraz bagaż TU Signal Iduna Polska ( nie obejmuje kosztów leczenia chorób przewlekłych )

– obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

– podatek VAT marża

CENA NIE ZAWIERA:

– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, obsługi w systemie TGS ( indywidualne słuchawki dla każdego )

napiwków dla kierowców oraz lokalnego przewodnika w kwocie 50 Euro/os ( płatne pilotowi po przylocie do Armenii )

– innych napojów do lunchu oraz kolacji ( oprócz wody, kawy, herbaty )

– wycieczki statkiem po Jez. Sevan (1 godz.)  8 Euro/os

DOPŁATY:
Dopłata do pokoju 1 os.: 110 Euro/os
Dopłata do ubezpieczenia od chorób przewlekłych 50 zł/os

Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej 2,4% wartości całej wycieczki

UWAGI:

Codziennie będzie możliwość uczestniczenia we Mszy św. Będą one organizowane w Kościołach lub w hotelach.

Uczestnicy wyjazdu do Armenii muszą posiadać ważny paszport ( co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Armenii

OBYCZAJE:

Armenia przyjęła chrześcijaństwo jako pierwsze państwo na świecie na początku IV wieku. Większość Ormian (ponad 95%) należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, na którego czele stoi katolikos z siedzibą w Eczmiadzynie. Około 4% populacji należy do kościoła ormiańsko-katolickiego. Oddzielną grupę religijną stanowią Jezydzi. Kulturowo Armenia zbliżona jest do krajów śródziemnomorskich / bliskowschodnich. Nie obowiązują tu szczególne normy ubioru – zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. Mężczyźni tradycyjnie noszą się na ciemno, ubierają długie spodnie (publicznie nie pokazują się w krótkich spodenkach, choć taka odzież nikogo nie razi) oraz posiadają krótko przystrzyżone fryzury. Należy pamiętać, że – co do zasady – wchodząc do kościoła kobieta powinna mieć przykryte ramiona (głowa może pozostawać odkryta), a mężczyzna nosić spodnie z długimi nogawkami. Mężczyźni mogą także spotkać się z zakazem wstępu do niektórych restauracji, instytucji kultury, ośrodków edukacyjnych i innych budynków użyteczności publicznej w przypadku noszenia krótkich spodenek.

Informacje dostępne w PDF

Download the PDF file .