PALIUSZ DLA NASZEGO BISKUPA ADRIANA

W najbliższą niedzielę, Niedzielę Chrystusa Króla, w katowickiej katedrze, podczas Mszy św. o godz. 12.00, Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, nałoży paliusz metropolicie katowickiemu.
Zapraszamy wszystkich parafian do modlitwy i do udziału we Mszy św., bądź transmisji internetowej.

Co jest warte podkreślenia, uroczystość nałożenia paliusza w Katowicach odbędzie się po raz pierwszy. Paliusz jest wręczany w Rzymie, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Otrzymują go wszyscy metropolici mianowani w ciągu ostatniego roku. Do 2015 roku obrzęd przekazania i nałożenia paliusza odbywał się w trakcie jednej uroczystości. Ojciec Święty Franciszek zmienił ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym. W ten sposób, w wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno biskupi diecezji wchodzących w skład metropolii, duchowieństwo i wszyscy wierni. Znak nałożenia paliusza to szczególny moment łączności Kościoła lokalnego z Ojcem Świętym oraz zachęta dla wiernych do wspierania modlitwą pasterza stojącego na czele metropolii.

Metropolita ma prawo noszenia paliusza na terenie diecezji, które wchodzą w skład metropolii. W skład metropolii katowickiej wchodzą: archidiecezja katowicka, diecezja gliwicka i diecezja opolska.

Zapraszając do udziału w uroczystości, prosimy o modlitwę w intencji Księdza Arcybiskupa Adriana, aby owocnie sprawował pasterską posługę i budował Chrystusowy Kościół. 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.