Pozdrawiam z ziemi objętej wojną

Pozdrawiam z ziemi objętej wojną

Poranna celebracja

Rozpoczęliśmy pielgrzymkę do Ziemi Św. 6.10.2023 r. Dzień później doszły nas wieści o rozpoczęciu ostrzału Izraela ze strony Hamasu. W mediach pojawiło się wiele dezinformacji – brak odpowiedzialności za to co piszą. Piszą by pisać a nie zdają sobie sprawy, że mogą w ten sposób zaszkodzić przebywającym tu osobom. My usłyszeliśmy, że granice z Jordanią zostały zamknięte, okazało się, że to tylko jedno przejście graniczne rzeczywiście było zamknięte. Nam udało się przekroczyć granice i obecnie zmieniliśmy nasze plany zmuszeni sytuacją. A zatem realizujemy program rozszerzony po Jordanii, by 12.10 z Jordanii już powrócić. Powrót też nie będzie zbyt spokojny, bo ceny biletów mocno skoczyły w górę. Lecimy zatem z Ammanu do Wiednia, a stamtąd dalej do Polski już autokarem.

Serdecznie wszystkim kibicującym nam i wspierającym modlitwą dziękujemy. Módlmy się wspólnie „o pokój dla Jeruzalem. Niech żyją w pokoju , którzy Cię miłują” (fragment psalmu 122)

A w Jordanii toczy się życie spokojnie…Kotek – mały tygrysek

My zaś korzystamy ze zmienionych planów i odpoczywamy nad morzem czerwonym w Aqabie.

Plaża w Aqabie – Jordania

Są także inne problemy naszych współbraci. Niektórzy się śmieją, że Izrael nie chce wypuścić brata Jordana, bo dokładnie w dniu kiedy chciał wracać do Polski wybuchł konflikt. Pozostali współbracia są bezpieczni (on też – wrócił do klasztoru Najśw. Zbawiciela w Jerozolimie ze względu na brak samolotów do Polski). Zostali poproszeni przez Kustosza Ziemi Św. o nie wychodzenie z klasztorów w związku z zaistniałą sytuacją. Rząd Polski stanął na wysokości zadania i stopniowo wysyła samoloty sprowadzające Polaków do Ojczyzny. Dziękujemy za pomoc również ze strony marszałka województwa śląskiego za utrzymywanie kontaktu z biurami podróży!

o. Feliks Rachwalik OFM

(tekst zaczerpnięty ze strony o  Feliksa: ZIEMIA ŚW. „PO FRANCISZKAŃSKU U Franciszkański Delegat Ziemi Św. (OFM) prow. Wniebowzięcia NMP w Polsce:

http://ziemiapana.pl/2023/10/pozdrawiam-z-ziemi-objetej-wojna/ )

Dołączam się do tych słów o. Feliksa i wszystkich pozdrawiam, dziękując za modlitwę i wspierające dobre słowa, które licznie napływają. Odczuwamy działanie Bożej Opatrzności. Jeśli Bóg pozwoli, zobaczymy się na Fatimce.
o. Ernest Ogar OFM